הכרת תודה – הדרך אל האושר

זמן קריאה: 4.5 דקות

הכרת תודה ואושר

רוב הזמן אנחנו כל כך שקועים בשגרה היומית שלנו עד כדי כך שהדברים הטובים שיש סביבנו זוכים להתעלמות מוחלטת. הנטייה שלנו היא לראות רק את מה שחסר או לא בסדר, את הדברים הרעים שקורים לנו. אין מצידנו הרבה התייחסות למה שיש לנו, לדברים שכן עובדים ולדברים הטובים בחיינו.
אבל לכולנו יש על מה להודות.
הכרת תודה היא רגש שנרגיש כשמשהו טוב נכנס לחיינו והוא בעל ערך עבורנו. היא כלי יעיל ופשוט שעוזר לנו לשנות את נקודת המבט שלנו לגבי אירועים בחיינו ועוזרת לנו להישאר בחשיבה חיובית ובתחושה של שמחה ואושר. הכרת תודה ואושר הפכו להיות אחד הנושאים הנחקרים ביותר בתחום הפסיכולוגיה החיובית והקשר ההדוק ביניהם הוכח במשך השנים באינספור מחקרים.

אז למה כדאי להגיד תודה?

כתיבת הכרת תודה מחזקת את הנפש

הכרת תודה מסייעת לנו להגדיל את הערך של הטוב שנכנס לחיינו ולהסתכל על העולם באור חיובי יותר. ככל שנחפש את הדברים הטובים בחיינו המוח יבין שאלו הם הדברים שנרצה לשים עליהם פוקוס ויעביר לפעילות זו יותר אנרגיה באופן אוטומטי. כך נוכל להיפתח יותר לחוויות חיוביות, מעגל הדברים הטובים יגדל, יהיו לנו יותר דברים טובים בחיים ונחוש הרבה יותר מאושרים.

חשוב לדעת שהכרת תודה היא לא נחלתם הבלעדית של אלו שהכל טוב בחייהם וקל להם להגיד תודה.
להיפך.
הכרת התודה חשובה במיוחד בתקופות קשות או למי שחווה קשיים כי היא עוזרת להקל על תחושת דיכאון ועצב ולהתגבר על הקושי.
כשנראה את העולם באור חיובי תהייה לנו גישה נוחה יותר לזכרונות חיוביים. כך נוכל לאזן יותר בין פרשנויות שליליות וחיוביות באירועים שקורים לנו. איזון זה עוזר לנו לקחת דברים בפרופורציה, לא לשקוע לתוך אנרגיה שלילית ולמצוא פתרונות טובים ויעילים יותר לבעיות. 

הכרת תודה עושה אותנו בריאים יותר

כשאנחנו מוצאים משהו להודות עליו, לא משנה אם זה משהו קטן, גם הגוף הפיזי שלנו מושפע. הפסיכולוגים רוברט אמונס ומייקל מקאלו מצאו במחקר שלהם שכתיבת הכרת תודה עוזרת לנו לישון שינה רגועה יותר, מתמרצת אותנו לעשות יותר ספורט ובאופן כללי מחזקת את הבריאות הפיזית שלנו.
בעזרתה אנחנו נחווה ירידה ברמות מתח, המערכת החיסונית שלנו תתחזק, זרימת הדם שלנו תהייה טובה יותר, הנשימות שלנו תהיינה יותר עמוקות ויותר חמצן יגיע לרקמות שלנו. 
כשאנחנו מכירים תודה יש לנו גם תמיכה חברתית רחבה יותר. זה נובע מכך שרגש השמחה שבנו כשאנחנו מכירים תודה עוצר אותנו מפגיעה במערכות היחסים שלנו עם אחרים, יש לנו נטייה לעזור יותר לאחרים ולחוש יותר תחושה של שייכות קהילתית.

הכרת תודה אצל מתבגרים

כתיבת הכרת תודה משפיעה מאוד גם על נוער בתקופת ההתבגרות. במחקר שנעשה על 221 מתבגרות ומתבגרים נמצא שאלו שכתבו תודה באופן שוטף דיווחו על שביעות רצון גבוהה יותר מהחיים, הוציאו ציונים גבוהים יותר, היו הרבה יותר שבעי רצון מהלימודים ובאופן כללי היו גם הרבה יותר אופטימים.
ממצאים אלו נראו לא רק בתקופת המחקר אלא גם 3 שבועות לאחר מכן מה שמעיד על השפעה מתמשכת וארוכה של תרגול הכרת התודה.

יומן תודות

נכון שכשמתחילים עם ההרגל הזה קשה לראות את החיובי בכל דבר, אבל כמו כל פעילות אחרת, גם הכרת תודה דורשת אימון, רצון ומשמעת עצמית.
ניהול יומן תודות בו ניתן לכתוב את כל הדברים הטובים שהיו לנו במהלך היום יכול לתרום לעידוד כתיבת תודות וראיית הטוב.
ביומן Make My Day – grateful יש שאלות מנחות שעוזרות למקד את החשיבה שלנו בטוב שהיה לנו בכל יום. ביומן Make My Day – grateful לנוער השאלות המנחות מותאמות לגיל ההתבגרות.
אפשר להקדיש כמה דקות לפני השינה ולכתוב את רשימת התודות על מה שהיה במהלך היום. זה יכול להיות כל דבר גם אם הוא קטן ומאוד שגרתי: גלידה שאכלנו, מעיל שחימם ביום קר, פגישה עם חברה, שיר שהרקיד אותנו, רגע מיוחד ביום, חיוך שקיבלנו, מישהו שהחזיק לנו את הדלת, פינה שקטה שיש לנו ועוד.
כל דבר טוב שקרה.
יתכן מאוד שבתקופה הראשונה נראה שהדברים עליהם נכיר תודה חוזרים על עצמם, וזה בסדר גמור. ככל שנתאמן דברים נוספים יתפסו את תשומת ליבנו ונוכל להגיד גם עליהם תודה.

מכתב הכרת תודה

דרך נוספת להרחיב את מעגל הכרת התודה שלנו הוא לכתוב מכתבי תודה לאנשים שהשפיעו עלינו לטובה במידה כלשהי ולפרט במכתב מה היו הפעולות או המעשים שהשפיעו עלינו לטובה ומה הם גרמו לנו להרגיש. אין חובה לשלוח את המכתב, עצם הכתיבה תגרום לנו להרגיש יותר שמחה ותשפר את מערכת היחסים שלנו עם אנשים אלו.
ביומן Make My Day – grateful לנוער משולבים עמודים לכתיבת מכתבי תודה שיעזרו להם לבטא את הרגשות והמחשבות כלפי אנשים שונים.

זיכרו,  גם אם היום לא היה כל כך מוצלח, תמיד יהיה משהו להודות עליו.

מאמרים אחרונים

יתרונות מדעיים לחיבוקים
פסיכולוגיה חיובית

5 סיבות למה חשוב לחבק יותר

לפעמים כשאנחנו בתחושה של מתח וחרדה, או כשהביטחון העצמי שלנו בירידה, חיבוק זה בדיוק מה שדרוש לנו באותו הרגע. כן, זה מבוסס מדעית: חיבוקים חשובים

קרא עוד »